Krem do opalania – jaki wybrać?

Krem do opalania – jaki wybrać?

By on Sie 22, 2017 in Blog | 0 comments

Opalanie uznawane jest za czynność niezbyt bezpieczną dla człowieka, zwłaszcza jeśli to opalanie jest bardzo intensywne i bez żadnej dodatkowej ochrony. Aby móc się bezpiecznie opalać należy przestrzegać pewnych reguł.

Za opalanie odpowiadają melanina, substancja, która wydzielana jest przez komórki zwane melanocytami. Kiedy do tych komórek dociera promieniowanie ultrafioletowe wówczas uwalniają one melaninę, która docierając do wierzchniej warstwy skóry ciemnieje nadając skórze brązowy odcień. Jest to reakcja obronna organizmu na promieniowanie Skóra poddana działaniu promieniowania staje się również grubsza, co również ma zapewnić jej większą ochronę przed słońcem.

Bezpieczne opalanie wiąże się również z tym aby nie robić tego w nadmiarze. Warto unikać słońca wtedy, kiedy świeci ono najmocniej czyli w godzinach od jedenastej do piętnastej. Korzystając z kąpieli słonecznych należy zabezpieczyć skórę specjalnym kremem do opalania z filtrem. Filtr jest niezbędny. W sklepach dostępne są kremy z rożnymi wartościami. Jedne mają SPF 5, inne 20, a jeszcze inne SPF 50+.

Co to jest SPF?

SPF jest to sun protection factor czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Można go interpretować w następujący sposób. Jest to stosunek ilości promenowania ultrafioletowego które może spowodować oparzenie przy użyciu filtra przeciwsłonecznego do ilości promieniowania, które również spowoduje oparzenie, ale bez smarowania się filtrem.

Osoba, która przed wyjściem na słońce zabezpieczy swoje ciało kosmetykiem z filtrem o wartości SPF 30 będzie mogą korzystać ze słońca dłużej niż osoba niczym nie zabezpieczona. Krem z SPF 30 oznacza, że do oparzenia skóry może dojść po czasie 30 krotnie dłuższym niż kiedy takiego filtra się nie zastosuje.

Wyróżnić można następujący podział:

  • SPF 2-6- słaba ochrona
  • SPF 8-12- średnia ochrona
  • SPF 15-25- wysoka ochrona
  • SPF 30-50- bardzo wysoka ochrona
  • SPF >50- ultrawysoka ochrona

Obecnie kremy z ultrawysoką ochroną mogą być oznaczone na opakowaniach jako SPF 50+. Oznacza to najwyższy stopień ochrony.

Jak widać warto używać takich kremów. Ważne jest również ponawianie aplikacji co godzinę, bądź po każdej kąpieli w wodzie, po spoceniu się, wycieraniu ręcznikiem. Krem ściera się ze skóry dosyć łatwo. Ponowne nie zabezpieczenie skóry filtrem może spowodować oparzenia słoneczne.

Półki w sklepach uginają się pod ilością różnych kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Filtry te mogą się od siebie różnić. Najczęściej spotkać można kremy z filtrami mineralnymi, chemicznymi bądź mieszane mineralno-chemiczne.

Jednym będzie odpowiadała forma kremu, inni będą woleli balsam, a jeszcze inni preferują olejki. Wybór zależy od własnych preferencji. trzeba tylko odpowiednio dobrać faktor SPF. W krajach bardzo nasłonecznionych, np. śródziemnomorskich warto używać kremów z wyższą ochroną, gdyż słońce świeci tam dłużej oraz mocniej. Nie znaczy to jednak, że w Polsce można z takich kremów rezygnować. Zawsze lepiej się zabezpieczyć niż później męczyć się z oparzeniami słonecznymi.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *